Thursday, September 18, 2014

Appointment Changes - The Salvation Army - Australia Southern Territory


AUSTRALIAN SOUTHERN TERRITORY

Bulletin Posting - 18 September 2014
General Change 2015 Appointment Bulletin




The Territorial Commander has approved the following appointments:


TERRITORIAL HEADQUARTERS


OFFICE OF THE CHIEF SECRETARY
Major

Heather Ellis Associate Executive Support OfficerNeil Venables Secretary for Communications*


CATHERINE BOOTH COLLEGE Major

Christine Faragher Co-ordinator Community Engagement* / Director of the
School for Christian Studies Title Change Gregory Morgan Catherine Booth College Chair* / Training Principal of the

School for Officer Training Title ChangePriya Morgan Co-ordinator of Mission and Ministry Formation
Heather Sharp Facilities and Events Co-ordinatorTitle Change
Jim Weymouth Co-ordinator Planning and Administration* / Director of

the School for Learning & DevelopmentTitle Change

Captain
David Janssen Assistant Director of the School for Christian Studies
Title Change Katherine Parker External Training Officer
Richard Parker Assistant Training Principal
Catherine Spiller Assistant Co-ordinator of Mission and Ministry Formation

Title ChangeRhys Spiller Co-ordinator of Education and Theological Formation
Brenda Young Co-ordinator of Personal and Spiritual Formation


EDITORIALCaptain

Malcolm Davies Territorial Literary SecretaryAdditional AppointmentJune Knop National Editor-In-Chief (Pro Tem) – Additional

Appointment

EMPLOYMENT PLUS Major

Wendy Hateley Employment Plus, Chaplain – VictoriaElaine Trendell Employment Plus, Chaplain - South AustraliaAdditional

AppointmentHoward Trendell Employment Plus, Chaplain - South AustraliaAdditional

Appointment
Cadet [to be Lieutenant on commissioning]
Adrian Hamond Employment Plus, Chaplain - Port LincolnAdditional
AppointmentLydia (Kyungae) Hamond Employment Plus, Chaplain - Port LincolnAdditional

Appointment

OFFICE OF THE SECRETARY FOR BUSINESS ADMINISTRATION

Lt-Colonel
Samuel Pho Assistant Territorial Public Relations Secretary - Asian
Media & Corporate AffairsTitle Change

Major
Peter Ellis Territorial Public Relations Officer / ChaplainPaul Hateley Territorial Public Relations Secretary
Erica Kollmorgen Territorial Planned Giving & Public Relations Consultant
Peter Walker Territorial Planned Giving Operations Director
Stephen Wallis Territorial Planned Giving & Public Relations Consultant


Envoy
Duncan Locke Assistant Territorial Public Relations Secretary –
Operations ManagerTitle Change

OFFICE OF THE SECRETARY FOR PERSONNEL
Major

Marjory Ellis Personnel Administrative OfficerDouglas Kollmorgen Pastoral Care Officer
Kelvin Merrett Assistant Secretary for Personnel
Lisa Venables Assistant Territorial Officer Development Secretary

& THQ Chaplain

OFFICE OF THE SECRETARY FOR PROGRAMME
Major

Sandy Crowden Territorial Social Justice Secretary & Indigenous /
Multicultural Ministries ConsultantAdditional
AppointmentMarion Weymouth Social Justice Projects Officer


Captain
Rachael Castle Associate Director for Emerging Faith Communities*Rowan Castle Director for Emerging Faith Communities*
Craig Farrell Territorial Youth Secretary
Gerald Mitchell RSDS Senior Representative, Robertson Barracks Darwin
Mairi Mitchell RSDS Senior Representative, Robertson Barracks Darwin


Lieutenant
Sonia Jeffrey Territorial Children's Ministries Secretary

DIVISIONS

EASTERN VICTORIA DIVISION
Major

Andrea Elkington Positive Lifestyle Counselling Services - Ringwood,
Positive Lifestyle Programme FacilitatorAdditional
AppointmentTim Lynn Courts & Prisons Services, SalvoCare Eastern, Senior

ChaplainLance Sharp SalvoCare Eastern (Homelessness Services), Chaplain


Captain
Cheryl Butcher Rosebud, Corps OfficerRachael Castle Mitcham, Associate Corps OfficerAdditional

AppointmentCraig Exon Divisional Youth Secretary
Judy Lumb Assistant Divisional Secretary Women's Ministries
Kevin Lumb Divisional Mission Resources Secretary
Rosemary Massey Rowville, Corps Officer
Ken Smith Divisional Social Programme Secretary
Leanne Smith Divisional Secretary Women's Ministries & Divisional

Candidates Secretary Additional Appointment

Lieutenant
Russell Butcher Rosebud, Corps OfficerSimon Mapleback Mitcham, Corps Officer
Daniel Smith Court & Prison Services, Moorabbin Justice Centre,

Chaplain Additional AppointmentMichelle Smith Court & Prison Services, Moorabbin Justice Centre,

Chaplain Additional Appointment

Envoy
Amanda Ballantyne Traralgon, Corps OfficerGraeme Bright Court & Prison Services, Ringwood Court, Chaplain


Cadet [to be Lieutenant on commissioning]
Sarah Mackertich Divisional Children's Ministries SecretarySamantha Oldfield Noble Park, Corps Officer
Stanley Oldfield Noble Park, Corps Officer
Belinda Saunders Pakenham, Corps Officer
Dale Saunders Pakenham, Corps Officer
Suyi Xiang Ringwood, Assistant Corps Officer


Employees
Alan Wu Surrey Hills Chinese, Corps LeaderAmy Wu Surrey Hills Chinese, Corps Leader


MELBOURNE CENTRAL DIVISION
Major

Jenny Begent Divisional Social Programme SecretaryCathy Elkington Moreland, Corps Officer
Darren Elkington Moreland, Corps Officer
Colin Elkington Asylum Seekers and Refugee Services, Chaplain Title

ChangeKaren Elkington Asylum Seekers and Refugee Services, Manager Title

ChangeKylie Kop Greensborough, Corps Officer
Mark Kop Greensborough, Corps Officer
Len Turner Divisional Candidates SecretaryAdditional Appointment


Captain
Jason Davies-Kildea Victorian Social Programme Policy Unit Manager Title
ChangeLynn Jones Brunswick, Corps Officer and General Manager
Michelle Myles St Kilda Crisis Services, Chaplain
Alison Platt Melbourne Magistrates Court, Chaplain
Lilian Platts Thornbury, Corps Officer
Nigel Platts The Open Door, Chaplain & Thornbury, Ministry Assistant

Additional AppointmentJanette Shepherd St Kilda Chapel, Corps OfficerTitle Change
Scott Smallacombe Assistant Divisional Social Programme Secretary
Catherine Spencer Heidelberg Mission, Team Leader


Lieutenant
Karen Agnew Heidelberg Mission, Team MemberAdditional
AppointmentRobert Champion Westcare Child & Adolescent Services, Chaplain
Penny Cooper Courts & Prisons, Broadmeadows Court, Chaplain

Additional AppointmentBrynley Haycock Brunswick, Associate Officer / Chaplain
Marie Kovacs Courts & Prisons, Heidelberg Court, Chaplain &

Heidelberg Mission, Team MemberAdditional
Appointment

Cadet [to be Lieutenant on commissioning]
Lauren Kirkham Divisional Youth Secretary & Divisional Social Justice
Co-ordinatorAdditional AppointmentLauren Stobie Plenty Valley, Corps Officer


Cadet-in-Appointment
Colin Reynolds Sunshine, Corps Officer

NORTHERN TERRITORY
Major

Pam Marshall Darwin, Corps OfficerJanette Philp Top End Social Network, Chaplain & Regional Candidates

Secretary / Regional Mission Support OfficerAdditional
AppointmentsJeff Philp Regional Social Programme Secretary / Regional Public

Relations Secretary & Regional Social Justice Co-ordinator
Additional Appointment

Captain
Simon Pickens Regional Youth & Children's Ministries Special Events
Co-ordinatorAdditional Appointment

Cadet [to be Lieutenant on commissioning]
Mark Smalley Sunrise Centre, Manager / Drug & Alcohol Services
Top End, ManagerSimone Smalley Darwin, Assistant Corps Officer


NORTHERN VICTORIA DIVISION
Major

Adye Viney Social Programmes, Senior ChaplainKaye Viney Divisional Secretary Women's Ministries


Captain
Christine Ellis Bendigo, Corps Officer & Divisional Youth & Candidates
SecretaryAdditional AppointmentBronwyn Wood Divisional Children's Ministries Secretary
Craig Wood Divisional Public Relations Secretary / Divisional Mission

Resources Secretary

Lieutenant
Rachel Attard Benalla, Corps OfficerSean Attard Benalla, Corps Officer
Judy Shaw Castlemaine, Corps Officer
Kirsty Stringer Divisional Social Justice Co-ordinatorAdditional

Appointment

Cadet [to be Lieutenant on commissioning]
Christopher Marsh Eaglehawk, Corps OfficerMelissa Marsh Eaglehawk, Corps Officer


SOUTH AUSTRALIA DIVISION
Captain

David Collinson Ingle Farm, Corps OfficerKylie Collinson Ingle Farm, Corps Officer

Cadet [to be Lieutenant on commissioning]
Adrian Hamond Port Lincoln, Corps Officer Lydia (Kyungae) Hamond Port Lincoln, Corps Officer


TASMANIA DIVISION
Captain

Catherine Abram Launceston Citadel, Corps OfficerPhilip Abram Launceston Citadel, Corps Officer


Lieutenant
Amy Jones Moonah, Corps OfficerDianne Size New Norfolk, Corps Officer
Tim Size New Norfolk, Corps Officer


WESTERN AUSTRALIA DIVISION
Major

Denise Ashby York, Corps OfficerKatie Beardsley Albany, Corps Officer
Paul Beardsley Albany, Corps Officer
Andrew Craib Divisional Social Programme Secretary
Jenny Craib Graceville, Chaplain
Deidre Dearing Harry Hunter Rehabilitation Centre Manager
Ian Dearing Harry Hunter Rehabilitation Centre Manager
Kirsten Elliott Divisional Secretary for Officer Development
Margaret MacDonald Director - Family & Domestic Violence / Senior

Chaplain & PLP ServicesColin Medling Special Projects Officer
Marilyn Medling Special Projects Officer
Nikki Novell Merriwa, Corps Officer
Kaye Reeves Northam, Corps Officer
Raymond Reeves Northam, Corps Officer
Elizabeth Wallis Gosnells, Corps Officer


Captain
Darren Aitken Balga, Corps OfficerMegan Aitken Balga, Corps Officer
Cymon Brooks Bridge House, Assistant Manager
Naava Brooks Graceville, Manager
Sharon Bywaters Baldivis, Corps OfficerTitle Change
Leah Ellery Divisional Children's Ministries Secretary
Scott Ellery Divisional Youth & Candidates Secretary
Allison Footer Harry Hunter Rehabilitation Centre, Assistant Manager –

OperationsChris Footer Harry Hunter Rehabilitation Centre, Assistant Manager –

ProgrammeNiall Gibson Karratha, Corps Officer
Michelle Gibson Karratha, Corps Officer
Natalie Norman Heathridge, Corps Officer
Scott Norman Heathridge, Corps Officer


Lieutenant
Carol O'Leary Swan View, Corps Officer

WESTERN VICTORIA DIVISION
Major

Kirsty McKenzie Ballarat Community Church, Associate Corps Officer /
Community Support Services ManagerChristine Pitman-Jones Torquay, Corps Officer
Vic Pitman-Jones Torquay, Corps Officer
Bunita Pittaway SalvoConnect Chaplaincy Services, Geelong Withdrawal

Centre, ChaplainJeanette van Gaalen Ballarat Community Church, Corps Officer
Karina Wood Warrnambool, Corps Officer
Peter Wood Warrnambool, Corps Officer


Captain
Malcolm Davies South Barwon, Corps OfficerTracey Davies South Barwon, Corps Officer
David Day Geelong, Corps Officer
Patricia Day Geelong, Corps Officer
Jenni Sutton Divisional Mission Resources Secretary / Divisional

Public Relations SecretaryAndrew van Gaalen Ballarat Community Church, Corps Officer


Cadet [to be Lieutenant on commissioning]
Tracy Marks Kaniva / Broughton, Corps Officer Christopher Sutton Kaniva / Broughton, Corps Officer


OVERSEAS & EXCHANGE OFFICERS
EXCHANGE INTO AUSTRALIA SOUTHERN TERRITORY
Captain

David Day FROM: Australia Eastern TerritoryPatricia Day FROM: Australia Eastern Territory

RETURNING INTO AUSTRALIA SOUTHERN TERRITORY
Major

Cathy Elkington FROM: New Zealand, Fiji & Tonga TerritoryDarren Elkington FROM: New Zealand, Fiji & Tonga Territory


RETIREMENTS
Major

Major Wendy Oliver Effective 13 January 2015Major Ken Agnew Effective 1 March 2015
Major Margaret Maxfield Effective 1 March 2015
Major Colin Medling Effective 1 March 2015
Major Marilyn Medling Effective 1 March 2015
Major Marion Weymouth Effective 1 March 2015
Major Margaret Collins Effective 11 March 2015
Major Peter Collins Effective 11 March 2015


Envoy
Lauris Bright Effective 1 January 2015Maria Baker Effective 14 January 2015
Robert Baker Effective 14 January 2015


TO BE ADVISED
Wyndham City, Assistant Corps Officer(s), VIC
Carlton Corps, TAS
George Town Corps, TAS
Scottsdale Corps, TAS
Perth Chinese Corps, WA



* For further explanation, please refer to “Explanation re. Structural / Departmental Changes” under
Announcements on the AUS Territory Bulletin Board.


    APPROVED

      signed by :
    Commissioner Floyd J TiddTerritorial Commander
    The Salvation Army Australia Southern Territory
    DATE Thursday 18 September 2014

No comments:

Post a Comment

Translate

PeteBrookshaw.Com

Popular ALL TIME Posts