Wednesday, October 9, 2013

Australia Southern Territory Appointment Changes 2013 - FIND the MOVES HERE


FOR the 2014 Appointment Changes please CLICK HERE.

The Salvation Army's Australia Southern Territory Appointment Changes - October 10th, 2013



AUSTRALIAN SOUTHERN TERRITORY

Bulletin Posting - 10 October 2013
General Change 2014 Appointment Bulletin





The Territorial Commander has approved the following appointments:TERRITORIAL HEADQUARTERS
OFFICE OF THE CHIEF SECRETARYCATHERINE BOOTH COLLEGE Major
Christine Faragher Dean of Studies

Alan Meredith Business Manager


OFFICE OF THE SECRETARY FOR BUSINESS ADMINISTRATIONMajor
Stuart Hamilton Territorial Planned Giving & Public Relations Consultant

Kaye Seccombe Territorial Planned Giving & Public Relations Consultant


OFFICE OF THE SECRETARY FOR PERSONNELMajor
Janis Meredith Pastoral Care Officer

Patricia Willhelme Chaplain to Retired Officers





OFFICE OF THE SECRETARY FOR PROGRAMMEMajor
Bram Cassidy Territorial Growing Healthy Corps Consultant
AdditionalAppointment

Heather Jenkins Territorial Spiritual Life Development Secretary –
Discipleship

Brian Pratt Territorial Growing Healthy Corps ConsultantAdditional
Appointment

Beth Roberts Territorial Chaplaincy Co-ordinator

Graham Roberts Territorial Mission Resources Secretary & Territorial
Growing Healthy Corps Director

Captain
Kevin Lumb Territorial Growing Healthy Corps ConsultantAdditional


Appointment
OFFICE OF THE TERRITORIAL PRESIDENT FOR WOMEN’S MINISTRIESCaptain
Belinda Davis Family Ministries & Resource Secretary

DIVISIONSEASTERN VICTORIA DIVISION

Major
Bram Cassidy Box Hill, Corps Officer

Jean Cassidy Box Hill, Corps Officer

Beth Holman Eastcare Network - Camberwell Corps Community
Services, Chaplain

Eddy Holman Assistant Divisional Social Programme Secretary &
Divisional Social Justice Co-ordinatorAdditional
Appointment

Captain
Nancy Chuang Positive Lifestyle Counselling Services, Positive Lifestyle
Facilitator& Chinese Liaison Officer

Pearson Chuang Court& Prison Services, Dandenong Court, Chaplain &
Chinese Liaison Officer

Anne Lane Nepean Hub, Team Leader / Corps OfficerColin Lane Nepean Hub, Team Leader / Corps Officer

Allan Morrison Boronia, Corps Officer & Assistant Divisional Mission
Resources Secretary Additional Appointment

Genevieve Peterson Nepean Hub - Carrum Downs Corps, Community
Outreach Officer – Title Change

Catherine Shanks Nepean Hub - Frankston Corps, Community Outreach
Officer– Title Change

Lieutenant
Katie Parker Assistant Divisional Secretary Women's Ministries
Additional AppointmentAdam Peterson Court& Prison Services, Frankston Court, Chaplain

Cadet [with the rank of Lieutenant]
Dit Chokeun Dandenong Corps, Assistant Corps Officer

Sean Mapleback Nepean Hub, Assistant Corps Officer

Daniel Smith Highett– Plant, Corps Planting OfficerMichelle Smith Highett– Plant, Corps Planting Officer


MELBOURNE CENTRAL DIVISION

Major
Brett Allchin Preston, Corps Officer

Sally-Anne Allchin Preston, Corps Officer

Karen Elkington The Asylum Seekers Support Service, Manager
Title Change

Stephen Ellis Children's Court, Chaplain

Tracey English Assistant Divisional Social Programme Secretary
– Chaplaincy

Geoff Ledger Carlton, Corps Officer

Vicki McMahon Crossroads Network, Bridgehaven, Chaplain

June Purdy Melbourne Magistrates Court, Chaplain

Janette Shepherd St Kilda Chapel, Corps Officer & The Bridge Centre,
Chaplain& Courts & Prisons, Relieving Chaplain
Additional Appointment

Joyleen Stewart Courts& Prison Services, State Office, Senior Chaplain
& State Representative becomes permanent

Elizabeth Wallis Greensborough, Corps Officer / Courts & Prisons,
Heidelberg Court, Chaplain Title Change

Captain
Jason Davies-Kildea Divisional Social Programme Secretary & Victorian State
Council / Victorian Social Programme Policy Unit Manager
Title Change

Michelle Davies-Kildea Adult Services, Senior ChaplainAlison Platt Courts& Prisons, Broadmeadows Court, Chaplain

Lieutenant
Karen Agnew Reservoir, Assistant Corps Officer

Katherine Baudinette Reservoir, Corps Officer

Abhishek (Monty) Bhardwaj Sunshine, Assistant Corps Officer

Manikya (Mera) Bhardwaj Sunshine, Assistant Corps Officer

Robert Champion St Kilda Chapel, Assistant Corps OfficerAdditional
Appointment

Marie Kovacs Plenty Valley, Assistant Corps Officer

Cadet [with the rank of Lieutenant]
Kimberley Ashmore Brimbank City, Assistant Corps Officer

Taryn Castles Northcote, Assistant Corps Officer

Cherry Ip Richmond, Associate Corps Officer

Dianne Size Wyndham City, Assistant Corps Officer

Tim Size Wyndham City, Assistant Corps Officer


NORTHERN TERRITORY

Captain
Greg Howard Flying Padre & Outback Services, Flying Padre

Lieutenant
Cheryl Pryor Regional Youth & Children's Secretary

Cadet [with the rank of Lieutenant]
Andrew Lee Alice Springs, Assistant Corps Officer


NORTHERN VICTORIA DIVISION

Major
David Shrimpton Echuca-Moama, Corps Officer

Jennifer Shrimpton Echuca-Moama, Corps Officer

Captain
Judith Brown Seymour, Corps Officer

Christine Ellis Divisional Youth & Children's Secretary & Divisional
Candidates SecretaryTitle Change

Richard Ellis Divisional Social Programme Secretary & Victorian State
Council

Graham Stanley Red Cliffs, Corps OfficerKathleen Stanley Red Cliffs, Corps Officer

Cadet [with the rank of Lieutenant]
Michael Nally Broadford, Corps Officer

Rebecca Nally Broadford, Corps Officer

Brian Peters Swan Hill, Corps Officer

Sheree Peters Swan Hill, Corps Officer


SOUTH AUSTRALIA DIVISIONMajor
Clinton Castley Divisional Secretary

Karen Castley Divisional Mission Resources Secretary

David Simpkin Court& Prison Services, Court Chaplain

Wendy Simpkin Divisional Secretary Women's Ministries & Divisional
Volunteer Co-ordinator Additional Appointment

Captain
Cherie Clarke Marion, Corps Officer

Christopher Clarke Marion, Corps Officer

Clyde Colls Murray Bridge, Corps Officer

Margaret Colls Murray Bridge, Corps Officer

Andrew Jarvey Divisional Youth & Children's Ministry Secretary

Dianne Jarvey Divisional Candidates Secretary and Associate Divisional
Youth& Children's Ministry Secretary

Cadet-in-Appointment [with the rank of Lieutenant]
Jordan Innes Mount Barker, Corps Officer
Sarah Innes Mount Barker, Corps Officer


TASMANIA DIVISIONMajor
Christine Wright Divisional Secretary

Michael Wright Divisional Mission Resources Secretary / Divisional Social
Justice Co-ordinator Additional Appointment

Captain
Scott Norman Military Chaplain – TasmaniaAdditional Appointment

Johnmark Snead Divisional Youth, Children & Candidates Secretary /
Divisional Chaplaincy Co-ordinator & Chaplain to
Retired Officers & DHQAdditional Appointment

Nicole Snead Associate Divisional Youth, Children & Candidates
Secretary& McCombe House, Chaplain
Additional Appointment

Lieutenant
Amanda Agnew New Norfolk, Corps Officer

Jacky Laing Barrington Lodge, Corps Officer & Aged Care Chaplain

Belinda Smith Burnie, Corps Officer & Employment Plus, Chaplain –
BurnieAdditional Appointment

Mark Smith Burnie, Corps Officer & Employment Plus, Chaplain –
BurnieAdditional Appointment

Cadet [with the rank of Lieutenant]
Ben Clapton Devonport, Corps Officer & Employment Plus, Chaplain –
DevonportAdditional Appointment

Liesl Clapton Devonport, Corps Officer & Employment Plus, Chaplain –
DevonportAdditional Appointment


WESTERN AUSTRALIA DIVISION

Major
Sharon Dannock Assistant to the Divisional Mission Resources Secretary

Deidre Dearing Harry Hunter Rehabilitation Centre, Assistant Manager –
Programme

Ian Dearing Harry Hunter Rehabilitation Centre, Assistant Manager –
OperationsGordon Jones Divisional Secretary

Lyn Jones Divisional Secretary Women’s Ministries & Divisional Early
Childhood Ministries ConsultantAdditional Appointment

Trevor Wilson Mandurah Corps, Assistant OfficerValerie Wilson Mandurah Corps, Assistant Officer

Captain
Paul Beardsley Bridge House, Assistant ManagerSharon Bywaters Rockingham, Assistant Corps Officer [with responsibility
for Baldivis]

Jason Dannock Rivervale, Corps OfficerBarry Gibbons Homelessness Services Network, Chaplain becomes
permanent

Dianne Gibbons Bentley, Assistant Corps Officerbecomes permanent

Erica Jones Kwinana, Corps Officer

Peter Jones Kwinana, Corps Officer

Mike Kemp Aged Care & Seaforth Gardens, Chaplain

Ruth Kemp Aged Care & Seaforth Gardens, ChaplainAngela Watson Perth Fortress, Corps Officer

Brad Watson Perth Fortress, Corps Officer

Cadet [with the rank of Lieutenant]
Melanie Cop Ellenbrook, Corps Officer

Stefan Cop Ellenbrook, Corps Officer

Harriet Farquhar Bunbury, Corps Officer

Jacqueline Milkins Geraldton, Corps Officer & Geraldton Employment Plus,
ChaplainAdditional Appointment

Jeffrey Milkins Geraldton, Corps Officer & Geraldton Employment Plus,
ChaplainAdditional Appointment

Amy Stobie Hamilton Hill, Corps Officer

Ronald Stobie Hamilton Hill, Corps Officer


WESTERN VICTORIA DIVISIONMajor
Debbie Serojales Delacombe, Corps Officer

Captain
Claire Emerton Divisional Social Programme Secretary & Victorian State
Council

Rod Serojales Delacombe, Corps OfficerNaomi Shelton SalvoConnect Social Services, Chaplain

Lieutenant
Karyn Wishart Divisional Youth, Children's & Candidates Secretary





OUT OF APPOINTMENT

Major Alastair Watson

Lieutenant Michael Shanks

OVERSEAS & EXCHANGE OFFICERS

EXCHANGE TO ANOTHER TERRITORYTerritorial Envoy
Greg Curnow RSDS Representative [details to be advised in
AUE Bulletin]

RETURNING TO HOME TERRITORYCadet [with the rank of Lieutenant]
Nathanaël Münch Taking up appointment in Denmark Territory
[details to be advised]

RETIREMENTS

Major David Bartlett Effective 8 January 2014

Major Fiona Bartlett Effective 8 January 2014

Major Peter Stark Effective 8 January 2014

Major Carolyn Ledger Effective 11 January 2014

Major Lorraine Hart Effective 1 March 2014


TO BE ADVISED

Lt-Colonel Donni PhoMajor Graham BuckleMajor Leasa EldridgeMajor Cheryl LeesCaptain Martin LeesCaptain Christopher Garcia
Lieutenant Heather Stamp

APPROVEDsigned by :
Commissioner Floyd J TiddTerritorial CommanderThe Salvation Army Australia Southern Territory

DATE Thursday 10 October 2013












We pray for every officer who is affected by moves within The Salvation Army over the next few months. Let them finish strong for Jesus, and honour him in their next appointments!


God bless The Salvation Army.



Submit your Email Address to Get Free latest Articles Directly to your Inbox

2 comments:

  1. Thanks for sharing this, it's always interesting to read about who's going where. Some good friends are on this list and I'm praying for a smooth transition into fruitful ministry for them each.

    ReplyDelete
  2. wish we had a salvation army officer here in Hamilton Victoria we have no church service or officer sad when smaller towns then us have salvos

    ReplyDelete

Translate

PeteBrookshaw.Com

Popular ALL TIME Posts